Çanak Anten Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Çanak Anten Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

ÇANAK ANTEN NEDİR?

Çanak anten, kaba tabirle uydudan gelen sinyalleri gövdesinde toplayarak uç kısmında bulunan lnb’ye yansıtıp görüntü yakalanmasını sağlayan anten türüdür. Yani başka bir değişle çanak antenler uydudaki tv yayınlarını izleyebilmek için gerekli aygıtlardır. 45 cm ila 5 metre arasında çapa sahip çanak antenler bulunmaktadır. Ülkemizde 4a uydusu için en az 70 cm çapında çanak anten yeterli olabilmektedir.

Çanak anteni oluşturan parçalar ve kurulumunda ihtiyaç duyulacak elemanlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Çanak anten tepsisi
  • Lnb kolu
  • Anten gövde maunt takımı
  • Ayak takımı
  • Bağlantı vida, somun vb parçalar
  • Ayak bağlantısı için gerekli dubeller

ÇANAK ANTEN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

4 çeşit çanak anten tipi bulunmaktadır.

Parabolik Çanak Antenler: İsminden de anlaşılacağı üzere daha geniş açılı (diğer antenlere göre daha bombeli) bir gövdeye sahiptir. Bu sayede uydudan gelen sinyallerin en yüksek verimle yakalaması amaçlanmaktadır. Gökyüzüne daha geniş bir açıyla bakmaktadır. Parabolik antende uydudan alınan sinyallerin bir kısmı lnb, kollar ve kablo tarafından engellenmesi nedeniyle verim %60’lara kadar düşebilmektedir.

parabolik-canak-anten


Offset Çanak Antenler: Bugün ülkemizde en yaygın olarak kullanılmakta olan anten tipidir diyebiliriz. Elips şeklindedir. Parabolik çanak antenlerdeki lnb, kollar ve kablonun gelen sinyalin bir kısmını kesmesi durumu ofset antenlerde çok daha az yaşanır. Bu sebeple ofset çanak antenlerde verim %75’lere kadar çıkabilmektedir.

ofset-canak


Flat Çanak Antenler: Flat İngilizcede düz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla flat antenler isminden de anlaşılacağı üzere düz antenlerdir. Genellikle kare şeklindedir. Flat antenlerde lnb ve diğer aksamlar anten arkasına saklandığı için daha temiz ve çanak antenlere oranla daha dekoratif bir görüntüye sahiptir. Boyut olarak diğer çanak anten çeşitlerine göre daha küçüktür ancak aynı verimi yakalayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse 44×44 bir flat antenle 80 cm çapındaki bir ofset antenin verimi sağlanabilmektedir.

flat-anten-ozellikleri


Multifocus Çanak Antenler: Çoklu odaklamaya sahip olup birden fazla lnb monte edilebilir. Böylelikle tek antenle birden fazla uydu sinyali yakalamak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus belirtilen uyduların birbirine yakın veya komşu olması gerektiğidir. Multifocus çanak antenlerle örneğin Türksat, Hotbird, Eurobird, Astra gibi uyduları birlikte seyredebilirsiniz.

coklu-anten-tek-antende-birden-fazla-uydu